ponedeljek, 3. december 2012

Proti lovu na čarovnice - za nadaljevanje protestov



 Po dvajsetih letih kapitalističnega uravnoteževanja in po štirih leta kriznega zategovanja pasov, začinjenega z brutalnimi in absurdnimi ukrepi uničevanja pridobitev preteklih socialnih bojev, je ljudstvu prekipelo. Množice na ulicah so glasno rekle dovolj poniževanja, razčlovečenja, razvrednotenja in laži, ki nam jih na dnevni bazi servirajo politično-ekonomske elite. Protesti so se odvili po vsej državi. Najprej je počilo v Maribor, zatem je pretekli petek Ljubljana doživela prve politično motivirane nemire v novejši zgodovini. In da ne bo slučajno pomote, ponavljamo, da je šlo za politične nemire, saj nas sedaj dežurni družbeni eksperti ter trobila vladajoče garniture prepričujejo, da je šlo zgolj za izgrede dobro organiziranih in koordiniranih huliganov, se pravi za področje kriminalne dejavnosti in ne izraza splošnega nezadovoljstva s situacijo v družbi.

Dogodki v Ljubljani so jasni - vse je posneto in dostopno na spletu. Deset tisoč glava množica je samoorganizirano in dostojanstveno javno izrazila svoje nestrinjanje s celotno politično-ekonomsko elito. Dogodek je izkoristila majhna skupina 20-30 neonacistov, ki je izvedela spektakelski "napad" na ograjo pred parlamentom. Množica se jim je umaknila in ni sodelovala v njihovem razkazovanju moči, ampak jih je izžvižgala in zahtevala njihov odhod iz prizorišča. Sledilo je, milo rečeno, ponesrečeno posredovanje policije. Namesto, da bi razgreto nacistično mladež pospremili s trga, so se v njih zapodili kot jastrebi, jih večino pregnali v množico in se nespretno lotili vklepanja sredi protesta. Del množice, ki je še malo nazaj žvižgal nad neonacisti, je v tem prepoznal napad na protest, saj v kaosu ni bilo več jasno kdo je kdo. Sledilo je kar je sledilo. Spopadu so se pridružili številni posamezniki, nekateri iz čisto osebnih, politično še ne artikuliranih razlogov, spet drugi so v policijskem posredovanju videli napad na protest in so delovali samozaščitno. Nemiri so trajali dobre tri ure, policija pa je pri tem na ulice pripeljala celoten arzenal, ki ga ima na voljo (solzivec, konjeniki, vodni top, oklepniki in helikopter). Ljubljana je na lastni koži izkusila metode latinskoameriške vojaške diktature.

Na podlagi petkovih dogodkov, javnih diskurzov, ki se v odziv pojavljajo v javnosti, in nenazadnje dejstva, da se protesti nadaljujejo, je potrebno izpostaviti sledeče:

1.      Obsojamo tako organizirano nasilje neonacistov, kakor tudi organizirano nasilje države nad prebivalstvom, ki želi legitimno izraziti svoje nezadovoljstvo. Neonacisti so dejansko zlorabili protest za svoje pritlehne namene, a so to počeli na krilih politične govorice, ki jo že dve desetletji uporabljajo politični izbranci desne, kakor tudi leve opcije. Neonacisti so zgolj poulični privesek nestrpnosti, ki smo ji priča v javnem političnem diskurzu, fizično udejanjenje tistega, kar na besedni ravni odmeva iz polikanih političnih soban. Nasilje torej, ki ga s svojimi izjavami in ravnanji legitimirajo ravno v strankah, parlamentu, na ministrstvih in vladi. V tem pogledu nas ne sme čuditi tudi nasilje policije. Kakršno koli poveličevanje ravnanja policije v petek je metanje peska v  oči. V napeti situaciji so z nestrokovnim posredovanjem izzvali odziv množice, zatem pa brez zadržka izvajali z zakonom dano pravico do nasilja. Pri tem se niso lotili le domnevnih huliganov, ampak so zaplinili, pretepli in izrinili iz Trga republike ter kasneje Kongresnega trga večtisočglavo miroljubno množico, ki je želela nadaljevati s protestom. In naj bo jasno – odločno nasprotujemo nasilni konfrontaciji s policijo, a čeprav se morda večina policistov zasebno solidarizira s protestniki, so na terenu še vedno izvajali nasilne ukrepe nad ljudstvom na podlagi ukazov njihovih šefov.

2.      Zavračamo kakršen koli lov na čarovnice. Predsednik vlade in njegovi podrepniki nas že posiljujejo z domnevnimi levimi in desnimi ekstremističnimi skupinami, generalni direktor policije pa razpreda o organiziranih skupinah in stotnijah koordiniranih huliganov. V prvem primeru gre za politične blodnje za zadovoljevanje lastnih političnih vernikov, v drugem za poskus legitimizacije nasilnega obračuna policije z ljudstvom. Kakršno koli filozofiranje o organiziranih ekstremističnih skupinah in stotnijah koordiniranih huliganov je mašilo za medije. Edina organizirana skupina, ki je prišla na protest z namenom, da zakuha incident, so bili neonacisti. In njih naj nadzoruje in preventivno izprašuje policija. Obstaja namreč realna nevarnost, da bodo organi pregona, v imenu preventivnega zagotavljanja redu in miru, vzeli na piko druge samoorganizirane skupine in posameznike, ki bi povsem legitimno želeli javno izraziti svojo prepričanje. Iskanje neotipljivega državnega sovražnika policiji na stežaj odpre vrata za posredovanje nad, za politično-ekonomsko elito neprijetnih, avtonomnih političnih akterjev.

Ne pustimo se preslepiti, situacija je preveč resna, da bi pristali na take poenostavljene poskuse normalizacije izrednih razmer in istočasne kriminalizacije legitimnega boja ljudi za prihodnost.

Bodimo na ulicah, bodimo politični, pazimo drug na drugega in ne pustimo se prestrašiti!

pred protesti v ponedeljek 3. 12. 2012











nedelja, 2. december 2012

Benefit Rdečih zor v Menzi pri koritu





Rdeče zore vabimo na
benefit v podporo 14. festivalski ediciji (2013)  
v četrtek, 6. decembra 2012, ob 21.00 v Menzi pri koritu, AKC Metelkova mesto, Ljubljana

Program
Performans
Želeli ste, pojejte / Zardeli ste, povejte (II. del)
Prva piratska feministična televizijska postaja v Sloveniji, ustanovljena maja letos, se vrača na Menzin oder! Njen nadaljevalni sladko-grenki program boste lahko spremljali v živo – na najsodobnejšem LCD ekranu, ki je zaradi svoje velikosti še najbolj primeren za pogovorne oddaje in resničnostne šove, na svoj račun pa boste prišle tudi ljubiteljice in ljubitelji novic, oglasov ter telegeničnosti!

Voditeljici programa, ki ga pripravljamo v sodelovanju s KUD Transformator, sta v sporočilu za javnost zapisali: »Spoštovane gledalke in gledalci, če v tem trenutku še ne veste, kaj, kako in koliko lahko prispevate k feminističnemu TV programu, ne skrbite: naročnine ne pobiramo, gledanosti ne merimo, naša daljinska upravljalka pa je pametna, odzivna, univerzalna in v pravih – se pravi vaših – rokah!«

DJ program
Die sonnige seite des Hellektro
Hidravlična in pokvirjena plesna muzika po izboru DJane Vaservaga & DJ Augenmas.

Izvedbo naslednjega festivala Rdeče zore lahko podprete tudi z nakupom lastnoročno natisnjenih knjig, brošk, plakatov, platnenih torb, majic in drugih oblačil – tako novih kot rabljenih – z motivi Ane Baraga, Anne Ehrlemark in drugih ilustratork. Hvala vsem donatorkam in donatorjem rabljenih oblačil in ekipi MetaTiska za podporo.

Prispevek: 3,00 EUR

Organizacija: www.rdecezore.org
Podpora: www.kudtransformator.com

***

FEMINISTKE, HITITE!
Feministke, hitite
razpodite, zatrite
šoviniste, seksiste s sveta.

Vse zavedne vstanite
in se skupaj borite
za enakost, svobodo ljudi.
(2x)

Hej Rdečke, hitite
razpodite, zatrite
zatiralce naših življenj!

Naj se glas naš razlega
saj povsod že odmeva:
Gotov si! Fertik si! Dost je blo!
(2x)

Kje so meje, pregrade
za številčne brigade?
Ne, za nas ni pregrad in ne mej!

Po trgovih oblačnih
in po mestih temačnih,
vse od zmage do zmage naprej!
(2x)

Iz Maribora do Kopra,
od Trbovelj do Ptuja,
naša masa prodre kot vihar!

Če imamo blokade,
lohk’ sistem ves propade,
množica, le pogumno naprej!
(2x)

Feministke, hitite
razpodite, zatrite
šoviniste, seksiste s sveta.

Vse zavedne vstanite
in se skupaj borite
za enakost, svobodo ljudi.
(2x)
***

Red Dawns present
a benefit for the 14th festival edition (2013) 
on Thursday, December 6th at 9 pm in Menza pri koritu, ACC Metelkova mesto, Ljubljana

Program

Performance
You wanted it, now eat it / You blushed, now say it (Part II)

The first pirate feminist TV station, established in May 2012, is back! You can follow its sequel live - on the latest & biggest LCD screen, most suitable for watching talk shows and reality shows but also inviting for fans of news, commercials and telegenicity! The program, prepared in cooperation with KUD Transformator, has a bitter-sweet taste to it, or as the hosts' PR statement goes: "Dear Ladies and Gentlemen, if you don't know yet what, how and how much you can contribute to the feminist TV program, don't worry: there is no subscription, no viewer ratings, and our remote control is smart, responsive, universal and in the right – that is, your own – hands!"

DJ program  
Die sonnige seite des Hellektro 
Hydraulic and queer dance music by music selectors Vaservaga & Augenmas.

You can support the next edition of Red Dawns festival also by buying our self-made, silk-screened prints (books, badges, posters, linen bags, T-shirts and other clothing, both new and second-hand), designed by Ana Baraga, Anna Ehrlemark and other illustrators. Big thanx go out to everyone who donated second-hand clothes and to MetaTisk’s team.

Contribution: 3,00 EUR

Organisation: www.rdecezore.org
Support: www.kudtransformator.com

petek, 30. november 2012

Gotovi so! Podpora shodu proti politiki Republike Slovenije



Rdeče zore se pridružujemo današnjemu shodu proti politiki, ki jo vodi trenutna vlada. Ob tej priložnosti vse, ki nameravate na proteste, prosimo, da si preberete spodnja navodila za ravnanje na protestih v primeru policijske intervencije. Pripravili so jih člani Federacije za anarhistično organiziranje.


Dobimo se danes, 30. novembra ob 16.00, na Kongresnem trgu!
Vaše Rdeče zore.

(Za povečavo klikni na fajl).


sobota, 17. november 2012

Izjava ob demonstracijah 17. novembra 2012

.
Feministični in queerovski festival RDEČE ZORE 
se skupaj z Lezbično-feministično univerzo (LFU) 
pridružuje avtonomemu antikapitalističnemu bloku 
ob delavskih demonstracijah 17. novembra 2012 v Ljubljani. 

ZA reinvencijo družbenega sistema!
ZA enakost in redistribucijo bogastva!
ZA žensko kulturo in umetnost!
PROTI kriminalizaciji samohranilk in starejših.
PROTI neplačanemu reproduktivnem delu žensk.
PROTI redomestifikaciji in reseksualizaciji žensk.

PROTI neoliberalističnemu zatiranju.
V horizontalo!

Izjava Rdečih zor je v obliki intervjuja. Spraševala je Teja Oblak, članica LFU in novinarka feministične oddaje Sektor Ž. Javljanje z demonstracij in izjavo lahko slišite na posnetku oddaje na spletni strani Radia Študent (89.3).


Kakšne posledice ima zategovanje pasov na ženske, med njimi na lezbijke in queer osebe?
Kot vedno v časih kriz najbolj nastradajo ženske in marginalizirane seksualne in ostale manjšine. Ženske so vedno bolj potisnjene v zasebno sfero, že tako dobijo manj denarja za isto delo kot moški, vedno bolj se poudarja pomen reproduktivne vloge in neplačanega gospodinjskega dela, manjšinam pa je dodeljena vloga grešnih kozlov in dežurnih krivcev za nastalo situacijo. Kaj je že izjavil neki poslanec: da so kvote nepotrebne, ker če ženska ne uspe priti na vodilno mesto ali v parlament, je »pač« nesposobna, »pač« sama sebi kriva. In lepo izbrisal dejstvo, da na žalost kvalifikacije nikoli niso dovolj same po sebi. Zakaj morajo pri nas ženske, ki želijo uspeti, praviloma imeti boljšo izobrazbo in pokazati boljše rezultate kakor moški? Zakaj morajo lezbijke na delovnem mestu prikrivati, da so lezbijke?

Da bi služabniki kapitala v parlamentu uveljavili svoje – to pa je dokončno razrušenje socialne države in izguba načel, na katerih stoji: enakosti, socialne pravičnosti in solidarnosti – morajo spreti ljudi med sabo, kar je najlažje doseči tako, da za krizo okrivijo ekonomsko najšibkejše ljudi, najrevnejše celo kriminalizirajo in jih postavijo v vlogo goljufov. Tu se znajdemo migrantski delavci in delavke, skrbniške delavke, samohranilke in hranilci, starejše delavke, ženske, ki zaradi bolezni ali starosti ne morejo delati, in med vsemi njimi še posebej lezbijke in geji in vsi drugi poleg / med in pod diktatom heteronormativnosti, tujci vseh polti, študentje in gotovo še kdo, ki ne more preživljati sebe, kaj šele drugih. Država bi morala biti servis za ljudi in ne obratno! Država je od ljudi, ne od trenutne koalicije, in v njej živi veliko ljudi, ki nimajo niti državljanskih pravic ali pa so jim bile odvzete tako kot Izbrisanim.

Kakšna je tvoja zgodba? Kako kriza in zategovanje pasov vplivata nate osebno?
Prihajam iz kulturne "scene", zaposlena sem v galeriji. To je nevladna organizacija, ki podporo od države in mesta dobiva prek razpisov. Že tako z svojo univerzitetno izobrazbo dobivam minimalno polovično plačo, vsako leto znova pa vlada panika, saj ni jasno ali bomo zmogli ohraniti delovna mesta (na katerih tako že gremo preko svojih mej, da sploh kaj funkcionira) glede na to, da je denarja namenjenega kulturi vedno manj. Kulturi v zvezi z ženskami pa še manj. Najhujše pa je, da jaz nikakor nisem na najslabšem, obstaja malo morje še bolj izobraženega in izkušenega kadra, ki mora delati prek pogodbe ali na študentske napotnice in za mizerno plačilo.

Kako se ti zdi, da bi lahko stavkala kot prekerka ali kot nevidna delavka?
'Prekerka' je negativen koncept, nanaša se na to, da smo ženske žrtve sistema. Nočemo biti žrtve, a za te demonstracije smo bolj vidne, če stavkamo kot prekerke in jasno povemo, da to nočemo biti.

Stavkam tako, da počivam. V horizontalo! (Kakorkoli stavkam in se upiram, se upiram kot prekerka: sem pogodbena delavka, ki ji pogodbe podaljšujejo iz meseca v mesec, od marca 2012 naprej, po omejitvi avtorskega dela v javnih inštitucijah, pa zopet delam na študentske napotnice – ena od tistih fantomskih študentk, ki »študira« filozofijo zato, da bi lahko jedla. Ker sem utrujena od dela, pravim: v horizontalo ... In ko se naspim, se ne počutim kot žrtev sistema:)

Kakšno je danes vaše sporočilo javnosti in vladajočim strukturam? Država bi morala biti servis za svoje državljane in tiste v stiski, ki potrebujejo podporo, in ne obratno! Saj državljani in državljanke tvorimo državo in ne trenutna vladna koalicija. Ženske in vse queerovke in queerovci sigurno predstavljamo vsaj 50 % prebivalstva sveta in imamo pravico sodelovati pri izgradnji te naše polovice sveta. T. i. neoliberarni kapitalizem, v katerem živimo, je v bistvu patriarharhalni sistem, temelječ na hegemonični moškosti in negativnem izražanju spolnosti, ki ne zatira le ženskosti in druge oblike moškosti, ampak je tudi odgovoren za revščino, družbeno alienacijo (odtujevanje) in razne drogam podobne odvisnosti (konzumacija). Poleg tega ženske ta sistem poblagovlja in objektivira.

Zakaj ste se Rdeče zore in LFU pridružile avtonomnemu antikapitalističnemu bloku in ne sindikatom? 
Ker se znamo samoorganizirati. In ker ne zastopamo samo lastnih partikularnih interesov, temveč gledamo širše od spola, ker zahtevamo pravičnost in redistribucijo bogastva, a ker so prav tu ženske na udaru, najbolj izpostavljene revščini, moramo gledati skozi spol, telo, seksualnost – in od tukaj razmišljamo, kako zmanjšati svojo odvisnost od trga. Ena od taktik preverjeno deluje: povežeš se z ljudmi, ki se borijo za iste sanje, tudi za sanje o boljšem življenju za vse, ne zgolj za peščico bogatih, ne samo za moške, ne samo za mlade in lepe ljudi z državljanstvom. Ali pa zgolj zato, da v Ljubljani skupaj narediš feministični festival!

In ker sindikati pri nas ne zastopajo skoraj nikogar od zgoraj naštetih ljudi – nočejo se pečati s pogodbenim delom, kaj šele s tujci, razen če nanje ne pritisne – in z njimi seveda sodeluje – aktivistična skupina kot so to storili migrantski delavci iz BiH v navezi z Nevidnimi delavci sveta iz Socialnega centra Rog. Do vprašanja, kako se lahko (samo)organizirajo migrantske delavke, ki so drugače kot gradbeni delavci ločene ena od druge, ker delajo v zasebnih gospodinjstvih plačnikov ali v nočnih klubih kot spremljevalke in plesalke, pri nas sploh še nismo prišli. Pravim samoorganizirajo, ker bodo samo s pritiski na sindikate in pogajanji lahko dobile njihovo podporo. Tako govorijo tudi primeri iz tujine - a samo iz tistih držav, kjer pravna država deluje. Pri nas ji ne gre najbolje.

In ker skupaj z anarhisti pravimo: Če ne moremo živeti, ne bomo delali!
Iz njihove izjave: "Tokrat bodo sindikalne centrale protestirale proti kriznim ukrepom vlade, ki brez socialnega dialoga pomaga institucijam, krivim za krizo, namesto da bi podpirala tiste, ki so na račun njihovega delovanja nastradali - prebivalce. Protestirali bodo proti privatizaciji uspešnih državnih podjetij. In protestirali bodo proti sprejetju pokojninske reforme in reforme trga dela. (...) Kot ponavadi se nam obeta veliko govorjenja, a le malo akcije. Socialni mir ostaja, beda pa se vsako leto, mesec in teden povečuje.(...)Zato smo se v anarhistični federaciji FAO z drugimi kolektivi in posamezniki, ki prakticirajo nehierarhično delovanje od spodaj, odločili, da na ta dan, v soboto, sedemnajstega novembra, stopimo skupaj in pred moderno galerijo ob devetih formiramo blok, ki nam bo omogočil, da zastopamo sebe, da sami govorimo v svojem imenu in se sami, aktivno, zoperstavimo obstoječemu sistemu."

Ali si članica sindikata in kakšna je tvoja izkušnja članstva/delovanja v njem? 
Nisem -  nikogar ni, ki bi me lahko zastopal, ne na sindikalni ravni. 

Ali in zakaj se vam zdi pomembno, da se feministično, lezbično in queer gibanje poveže z delavskim gibanjem? Na kakšen način? 
Seveda, vladajoči razred pozablja, da se nas veliko hitro približuje robu revščine ali pa smo že tam. Skupaj smo lahko močnejši, a samo, če je med nami mogoče sodelovanje, ki ni na račun šibkejšega, sicer ne. Glede na življenjske pogoje med nami res ni veliko razlik: vsi smo prekerci, živimo in delamo v negotovih razmerah glede zaposlitve, rednih prihodkov, ob tem pa kar naprej poslušamo puhlice o pozitivnosti fleksibilnega dela in delovnih razmerij. Vprašanje je le, za koga je to pozitivno - za zaposlene in njihove družine že ne. 

Poleg tega mladim jemljejo pravico do izobrazbe, saj imajo neizobraženi manj možnosti in priložnosti za upor, sploh pa če delajo non-stop za majhne denarje in vmes lahko samo še počivajo ali pa zbirajo denar za samoplačniški obisk pri specialistu, ki ga nujno potrebujejo, javno zdravstvo pa zaradi podpore lakomnim zavarovalnicam za njih ne funkcionira pravočasno. Vsem nam vedno bolj primanjkuje pravica do dostojnega življenja s socialnimi pravicami – tudi do zdravstvene oskrbe. 

Kar se dogaja danes, je feminizacija dela, katere del smo ženske od nekdaj bile. Revščina se je od nekdaj povezovala z ženskostjo. Za konec pa še to: Trdimo, da je osebno in seksualno enako politično in ekonomsko.

četrtek, 15. november 2012

Zmagovalci natečaja Urbanih brazd (EPK 2012)

V sklopu natečaja Urbane brazde je komisija v okviru raziskovalnega področja Angažirano družboslovje in humanistika enoglasno odločila, da nagradi raziskovalno nalogo Danijele Zajc, sicer tudi članice organizacijske ekipe festivala Rdeče zore!

Nalogo z naslovom "MIGRANTKE IZ OBMOČJA BIVŠE JUGOSLAVIJE V MARIBORU – PREKARIZACIJA DELA, IZOBRAŽEVANJE IN VLOGA DRŽAVE" je ocenjevalna komisija s predsednikom doc. dr. Bojanom Musilom (UM/FF) enoglasno podprla.

Čestitamo!



http://www.zivljenjenadotik.si/info/tekst/prikaz/article/zmagovalci-natecaja-urbanih-brazd/

nedelja, 28. oktober 2012

Zbiralna akcija za 14. mednarodni feministični in queerovski festival Rdeče zore
ki se bo od 6. do 9. marca 2013 odvijal na Metelkovi.

Drage, dragi,
RDEČE ZORE smo se odločile za ponovno zbiralno akcijo rabljenih oblačil.


Poleg plakatov in weba, bomo namreč spet pripravile tudi promo in darilni material. Promo material se bo v času festivala prodajal po ugodnih cenah, ves izkupiček pa bo šel za stroške in realizacijo 14. edicije Rdečih zor. Podarjena oblačila bomo potiskale z letošnjim in lanskim motivom Rdečih zor v tehniki sitotiska. Tovrstni promo material za Rdeče zore je ekonomičen, izvedbeno realen in ekološki, predvsem pa unikaten in zanimiv, ker nudi veliko število variacij.

Veselo pobrskajte doma po omarah, in česar ne potrebujete več, bo nam prišlo zelo prav.

Zbiramo:
Majčke
kakršnekoli (dolgi, kratki, lepe, grde, spodnje, celo jopice,...) - le naj niso že potiskane z napisi ali risbami (lahko pa imajo vzorec po celem blagu npr. pike, črte, rožice...)
Hlačke
to je malo kočljiva tema, a če se bodo nabrale take, ki so se nosljive, jih bomo oprale, razkužile, morda pobarvale, potiskale...
Kuhinjske krpe, predpasnike
kakršnekoli, starejše in bolj trapaste - tem boljše
Rute, šale
bolje enobarvne oz. z majhnimi vzorci, kot z zelo velikimi, a v bistvu karkoli
Platnene vrečke, torbice
le da niso komercialno potiskane
In če najdete še kaj, kar bi se vam zdelo uporabno
predvsem obleke, krila, hlače...

V poštev ne pridejo le pletenine in pregrobe rebraste tkanine, saj mora biti površina za tiskanje bolj gladka. Še posebej zaželjene pa so večje konfekcijske številke!


Zbiralno mesto je:
na METELKOVI, v Galeriji Alkatraz
Galerija je odprta: Ponedeljek – četrtek: 11.00 - 15.00 in 16.00 – 20.00 in Petek: 15.00 – 23.00
Razen, seveda, v času postavljanja razstav, sicer pa lahko prej pokličete tudi na 040366522 in se domenite. Ne pozabite povedati imena in priimka, da se vam na spletni strani zahvalimo za vaš prispevek k festivalu. Zbiramo le do 23.11. 2012. 

Najlepša hvala že vnaprej in rdeči pozdrav prav vsem!
Hvaležna ekipa RDEČIH ZOR

sobota, 6. oktober 2012

Feminizem, izobraževanje in umetnost / Feminism, education and art

Javni pogovor / Public discussion
(English version below)

Feminizem, izobraževanje in umetnost

Sodelujejo: Ana Čigon, Ana Grobler, Dr. Marina Gržinić, Alen Ožbolt, Dr. Jelena Petrović, Dr. Tanja Mastnak in Dr. Neva Šlibar

Sreda, 10. oktober 2012 ob 17:00 v Moderni galeriji v Ljubljani

Vprašanje enakosti spolov je tema, ki se danes marsikomu zdi zastarela in že zdavnaj presežena. Feministke naj bi nam enakost v preteklosti že zdavnaj izbojevale, tako da lahko današnje generacije pridobljene pravice le še nemoteno in neobremenjeno koristijo. Če se kje pokažejo še kakšne neenakosti, so te zagotovo le problem posameznice/ka. Pa je temu res tako? Statistični podatki na številnih področjih še vedno kažejo na velike razlike, ki bi jih v vsakdanjem življenju lahko zaznale/i tudi kot posameznice/ki, če bi bili za te neenakosti dovolj senzibilizirani. Če smo na neko stanje navajeni oz. je neko stanje stalno prisotno, se nam bo to najverjetneje zdelo tudi najbolj naravno in torej neproblematično. Če smo vajene/i v politiki videti bistveno več politikov kot političark, se nam bo to zdelo normalno; če smo v muzejih vajene/i videti bistveno več umetnic kot umetnikov, se nam bo to nesorazmerje zdelo neproblematično, celo sprejemljivo. Proces je tudi obraten – dojemanje stvari kot naravno dejstvo to isto stanje tudi obnavlja. Za družbene in politične spremembe so zato potrebni kontinuirana analiza stanja in aktivni ukrepi za izboljšanje razmer. 
Aprila letos je bilo Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, eni naših najpomembnejših institucij, ki skrbi za izobraževanje umetnic in umetnikov, poslano javno pismo z nekaj vprašanji glede prisotnosti feminističnih tem in prisotnosti profesoric na akademiji. Na javnem pogovoru si bomo zato v navezavi na to pismo postavili vprašanja, kot so: Kaj uporabnega nam lahko statistika pove o položaju žensk v umetnosti? Katere ustvarjalce/ke in katere vsebine umetniški kanon poveličuje in katere najraje pozablja in kaj nam vse to lahko pove o splošnih družbenih in političnih razmerah? Kakšna je vloga izobraževanja pri spreminjanju razmer in kakšne oblike izobraževanja o feminističnih temah lahko najdemo pri nas? (Ana Čigon)

Javni pogovor o feminizmu, izobraževanju in umetnosti bo oblikovan v dveh sklopih. V prvem nam bodo svoja mnenja o zgoraj opisani problematiki predstavili Ana Grobler, dr. Marina Gržinić, Alen Ožbolt, dr. Jelena Petrović, dr. Tanja Mastnak in dr. Neva Šlibar. V drugem pa sledi razprava, h kateri vabimo širšo publiko. Pogovor bo povezovala Ana Čigon.

Organizacija: Mesto žensk, v sodelovanju z Moderno galerijo.
Vabilu se pridružujemo tudi Rdeče zore.

Povezava na vabilo na spletni strani Mesta žensk.  

***

Public discussion

Feminism, Education and Art

Panelists: Ana Čigon, Ana Grobler, dr. Marina Gržinić, Alen Ožbolt, dr. Jelena Petrović, dr. Tanja Mastnak and dr. Neva Šlibar
Today, gender equality is a subject considered by many to be obsolete. The feminists supposedly fought our equity quite some time ago, and so the present generation can exercise the rights they have acquired in an undisturbed and unburdened manner. In the event that some inequalities still occur, then these must be an individual's problem. But is this truly the case? In many areas, the statistical data demonstrates major differences that individuals – if aware enough – can perceive in everyday life. When accustomed to a certain condition – if present constantly – then we will most likely find it almost natural, and therefore not an issue. If we are used to seeing a lot more men than women politicians, we'll consider it normal; if we are used to seeing significantly more womenthan men artists in museums, we won't consider this disproportion an issue, but acceptable. The process is also reversed – things perceived as a fact of nature are self-perpetuated. Therefore social and political changes require an ongoing analysis of such a condition and active measures for improvement.

This April, a public letter was sent to the Academy of Fine Arts and Design – one of the most important institutions in Slovenia in the field of art education – posing questions regarding feminist issues and female professors at the Academy. In relation to this letter, the public discussion will ask questions: What useful can we learn from statistics on the situation of women in art? Which artists of both genders, and which subjects, does the artistic canon praise, and which does it avoid, and what does this tell us about general social and political conditions? What role does education have in condition changing and what forms of education on feminist issues can be found in our country? (Ana Čigon)

This public discussion on feminism, education and art will be held in two blocks. In the first, their views on the above mentioned topics will be presented by Ana Grobler, Dr Marina Gržinić, Alen Ožbolt, Dr Jelena Petrović, Dr Tanja Mastnak and Dr Neva Šlibar. This will be followed by a debate open to the public. The discussion will be moderated by Ana Čigon.

Organisation: City of Women; In collaboration with: Museum of Modern Art.
The discussion will be held in Slovene.


sreda, 11. julij 2012

Zahvala za podporo Pussy Riot

(Scroll down for English version)


Russian embassy in Ljubljana, July 3rd 2012. Photo by Nada Žgank.

Lezbično-feministična univerza, festival Mesto žensk in festival Rdeče zore smo v torek, 3. julija 2012, v Ljubljani organizirale protest in koncert v podporo ruski zasedbi Pussy Riot. 
Na koncertu v Menzi pri koritu smo z vašo pomočjo zbrale 600 EUR, ki smo jih nakazale na bančni račun g. Fejgina Marka Zaharoviča, enega od pravnih zastopnikov obtoženk. Zaharovič zapise o pripravah na proces (v ruščini) objavlja na svojem blogu: http://mark-feygin.livejournal.com/. Ker je spletna stran Free Pussy Riot, glavni vir informacij za mednarodno javnost, zaradi nenehnih hekerskih napadov že od začetka julija nedostopna, na tem mestu povzemamo zadnje informacije.

V sredo, 4. julija 2012, je moskovsko zvezno sodišče zavrnilo prošnjo za izpustitev obtoženih aktivistk iz pripora pred začetkom sojenja. Sodnica Natalija Konovalova je Mariji Alehini, Nadeždi Tolokonikovi in Jekaterini Samucevič pripor podaljšala do 24. julija, ko naj bi se začelo sojenje. Ker vsebina obtožnice ni povsem jasna (dokumentacija obsega okrog tri tisoč strani in kopico video posnetkov, obramba pa jo je prejela komaj mesec dni pred napovedanim sojenjem) in ker sodišče že od samega začetka krši tako rusko ustavo kot Splošno deklaracijo o človekovih pravicah, so se vse obtoženke 4. julija odločile za gladovno stavko, ki po poročanju medijev še vedno traja.  

Organizatorke ljubljanskega protesta se vam zahvaljujemo za že izkazano podporo in vas pozivamo k podpisu peticije Amnesty International, ki od sodišča zahteva opustitev vseh obtožb in takojšnjo izpustitev zapornic vesti iz pripora:
http://takeaction.amnestyusa.org/siteapps/advocacy/ActionItem.aspx?c=6oJCLQPAJiJUG&b=6645049&aid=517749

Ob tem se ponovno zahvaljujemo vsem nastopajočim glasbenim zasedbam (Iamdisease, Sentence, Škrip Orkestra in Ludovik Material), DJ-kam (Tigresse in Sestra), posameznicam in posameznikom, kolektivom ter medijem, ki ste podprli protest in koncert, še posebej pa novinarki Poloni Frelih, fotografinji Nadi Žgank, oblikovalki Tjaši Križnar, Menzi pri koritu in Moderni galeriji v Ljubljani.


Free Pussy Riot!


Lezbično-feministična univerza - Društvo ŠKUC
Festival Rdeče zore - Društvo KUD Mreža
Festival Mesto žensk - Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk

















Russian embassy in Ljubljana, July 3rd 2012. Photo by Nada Žgank.



Thank you for supporting Pussy Riot

On Tuesday, July 3rd 2012, Red Dawns festival, City of Women festival and Lesbian-Feminist University organised a protest and benefit concert in support of the Russian feminist activist group Pussy Riot.

With your help, we collected 600 EUR. We transferred the donation to Mr. Feygin Mark Zakharovich, a member of Pussy Riot’s legal defence team.

We would like to thank all contributors for your support. At the same time, we appeal to you to sign Amnesty International’s petition, demanding the dropping of all charges against these prisoners of conscience and their immediate release from detention. The accused and detained activists Maria Alyokhina, Nadezdha Tolokonikova and Jekaterina Samucevich have been, according to Mr. Feygin’s blog and other sources, on hunger strike since July 4th 2012 – in protest against the court’s continuous violations of Russian Constitution and of the Universal Declaration of Human Rights.

We want to thank all the bands (Iamdisease, Sentence, Škrip Orkestra and Ludovik Material) and DJanes (Tigresse and Sister) who supported the event, all the individuals, collectives and media that supported the protest and the concert, especially journalist Polona Frelih, photographer Nada Žgank, designer Tjaša Križnar, venue Menza pri koritu and the Museum of Modern Art in Ljubljana.

Free Pussy Riot!

Lesbian-Feminist University - Društvo ŠKUC
Red Dawns festival - Društvo KUD Mreža
City of Women festival - Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk

petek, 29. junij 2012

Free Pussy Riot! Protest in benefit koncert - torek, 3. julij 2012


Lezbično-feministična univerza
Mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk
Feministični in queerovski festival Rdeče zore


V Ljubljani, 29. junija 2012


Zahtevamo izpustitev iz pripora in pošteno sojenje!
Izjava v podporo ruski feministični umetniški skupini Pussy Riot


(Scroll down for English version)

V Moskvi in drugod po svetu se od konca februarja letos vrstijo protesti v podporo aktivistkam iz feministične punk skupine Pussy Riot: Mariji Aljokhini, Nadedži Tolokonikovi in Jekaterini Samučevič. Da bi izpostavile težaven položaj žensk v Rusiji in protestirale proti represivni politiki ruskega predsednika Vladimirja Putina, so članice feminističnega kolektiva Pussy Riot uprizorile številne provokativne umetniške performanse. Za performans, uprizorjen 21. februarja letos – na pustni torek, tik pred Putinovim tretjim ustoličenjem – v osrednji ortodoksni cerkvi v Moskvi, jim grozi do sedem let zapora, kar je najvišja možna kazen za »huliganstvo« v Rusiji.

Pussy Riot so na pustni torek v kričečih oblačilih ter z maskami na obrazu na glavnem oltarju katedrale Kristusa Odrešenika izkričale verz »Sveta mati, blažena devica, odženi Putina, odženi Putina, odženi Putina!« Aktivistka z umetniškim imenom Tjurja je pojasnila, da so se za nastop v tej cerkvi odločile zaradi predvolilnih izjav patriarha Kirila, ki je ljudem svetoval, naj raje molijo, kakor da hodijo na opozicijske protestne shode. »Kiril se boji govoriti lasten jezik – raje uporablja putinovski besednjak. Cerkev Kristusa Odrešenika je simbol povezanosti med Cerkvijo in Putinovim režimom,« je dodala aktivstka Šljapa (Klobuk). Nastop, v katerem ni manjkalo sočnih izrazov, je nemudoma pritegnil pozornost varnostnikov. Ti so nastopajoče po krajšem pridržanju izpustili na prostost, vendar je kmalu sledila aretacija.


Pussy Riot: Punk molitev "Sveta mati, blažena devica, odženi Putina"

Aktivistke Marija Aljokhina, Nadedža Tolokonikova in Jekaterina Samučevič so v priporu že od 4. marca 2012. V začetku maja je mestno sodišče v Moskvi za vse tri podaljšalo pripor do 24. junija, ko naj bi sledilo sojenje. Sodišče je pred petimi dnevi odločilo, da bodo umetnice morale ostati v priporu še mesec dni, do 24. julija, ko naj bi končno sledila obravnava. Njihovi odvetniki so se zaradi samovoljnega podaljševanja pripora že pritožili na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Zapornice vesti, kot jih je označila organizacija Amnesty International, so v priporu že od samega začetka doživljale pravi pekel. Jekaterina Samučevič je zaradi izživljanja sojetnic nad njo začela gladovno stavko, ki jo je po premestitvi v samico opustila. Za tako ostro kazen – do sedem let zapora – je zaslužen predvsem ruski verski vrh, ki je zahteval, da sodišče žaljenje verskih čustev obravnava kot kaznivo dejanje, ne kot prekršek. »Vedle so se slabše od živali. Za zaporno kazen smo se zavzeli zato, ker nočemo, da bi jih užaljeni ljudje raztrgali na koščke. Po desetletjih bogokletnega komunizma, ko je bil človek človeku volk, so ljudje izgubili občutek za vrednote. Ne vedo, kaj je prav in kaj narobe,« je povedal pravoslavni duhovnik Sergij Ribko, ki je poudaril, da je zaporna kazen izraz verske milosti, protestni performans Pussy Riot pa je označil za del »usklajene psihološke vojne proti ruski pravoslavni cerkvi«.

Zaradi lastne varnosti in tajnosti so aktivistke v svojih performansih in intervjujih vedno uporabljale umetniška imena. O sebi so bile pripravljene povedati samo, da so stare okrog petindvajset let, da so na univerzi študirale umetnost in da so radikalne feministke. Žal to ni preprečilo gonje proti njim.

Medtem se protesti v podporo Pussy Riot ter drugim ruskim borkam in borcem za svobodo govora, ki jih sodišča rutinsko dolžijo »huliganstva«, odvijajo po vsej Evropi, v Združenih državah Amerike in na Japonskem. Načelno podporo jim je izrazila Evropska unija, številni predstavniki oblasti (predsednik zvezne nemške Komisije za človekove pravice, član nemškega parlamenta Memet Kilic, avstrijska parlamentarka Judith Schwentner, češki minister za zunanje zadeve Karel Schwarzenberg), nevladne organizacije (Evropski ženski lobi, Amnesty International) in aktivistične skupine.

Festival Mesto žensk, festival Rdeče zore in Lezbično-feministična univerza se pridružujemo protestom v podporo Pussy Riot. V ta namen pripravljamo protest pred Veleposlaništvom Ruske federacije v RS Sloveniji in dobrodelni koncert z DJ programom v Menzi pri koritu (Metelkova mesto) v torek, 3. julija 2012. Izkupiček bomo namenile kritju odvetniških stroškov za obrambo zasedbe.

Free Pussy Riot!

Program

Ponedeljek, 2. julij 2012

19.00: Delavnica izdelave balaklav in transparentov v klubu Tiffany (ŠKUC-Kulturni center Q, AKC Metelkova mesto, Ljubljana)

Torek, 3. julij 2012
16.00: Protest pred Veleposlaništvom Ruske federacije na Tomšičevi ulici 9 v Ljubljani
21.00: Koncert zasedb Škrip Orkestra, Ludovik Material, Sentence in Iamdisease ter riot grrrl, new wave in electropunk DJ program s Tigresse in Sestro v Menzi pri koritu (AKC Metelkova mesto, Ljubljana). Med nastopi predvajanje videoposnetkov iz akcij zasedbe Pussy Riot ter njihovih podpornic in podpornikov.

Povezave

Free Pussy Riot
Škrip Orkestra
Ludovik Material
Iamdisease
Sentence


Vabljene, vabljeni!

Lezbično-feministična univerza in Društvo ŠKUC
Festival Rdeče zore - Društvo KUD Mreža
Festival Mesto žensk - Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk

Za podporo se zahvaljujemo vsem nastopajočim in Moderni galeriji v Ljubljani.


* * *

Red Dawns festival
City of Women festival and
Lesbian-Feminist University 

Protest and benefit concert in support of Pussy Riot

All contributions are going to be given to Pussy Riot's legal defence. You can learn more about their upcoming courtcase here. Below is the program for Ljubljana events on July 2nd and 3rd 2012.

Monday, June 2nd 2012

7 pm: Protest preparations with balaclava and banners workshop in Tiffany club (ŠKUC-Kulturni center Q, ACC Metelkova mesto, Ljubljana)

Tuesday, July 3rd 2012
4 pm: Protest in front of the Russian Embassy on Tomšičeva street 9 in Ljubljana
 9 pm: Concert by Škrip Orkestra, Ludovik Material, Iamdisease and Sentence, followed by riot grrrl, new wave and electropunk DJ program with Tigresse & Sister in Menza pri koritu (ACC Metelkova mesto, Ljubljana).

Free Pussy Riot!

In solidarity,
Lesbian-Feminist University - Društvo ŠKUC
Red Dawns festival - Društvo KUD Mreža
City of Women festival - Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk

sobota, 9. junij 2012

Pozivi za festival Rdeče zore 2013/ Open calls for Red Dawns2013

Javni poziv za umetnice/ke / Artists - Call for proposals


Feministični in queer festival Rdeče Zore se bo v začetku marca 2013 že štrirnajstič odvijal na različnih lokacijah v AKC Metelkova mesto in na drugih ljubljanskih prizoriščih.
Marking its 14th year, the international feminist and queer festival Red Dawns will take place at various venues of AKC Metelkova Mesto in the beginning of March 2013.

K sodelovanju vabimo vse, še posebej neuveljavljene, vizualne, performativne in glasbene ustvarjalke/ce in aktiviste/ke, ki v svojih delih prevprašujejo in preučujejo spolne vloge in identitete, tematizirajo seksualnost, uprizarjajo telo in odpirajo druga, s feminizmom in queerom povezana vprašanja. Vsebino predlaganih projektov, tehnične potrebe za izvedbo in svoj CV pošljite v pregled na e-naslov: rdece.zore@gmail.com (zadeva: Application 2013) O izboru predlogov in sodelovanju na festivalu vas bomo obvestili do konca leta 2012. Izbrane predloge bomo uresničili po najboljših močeh glede na razpoložljiva sredstva in opremo.


Everyone is invited to participate in the festival, especially aspiring artists (performers, visual artists, musicians), activists, researchers and collectives, whose works explore issues of the body, gender identity and sexuality. Feminist and queer views on other axes of difference and aspirations for social justice are also welcome. Proposals should include a brief description and content of the project and its technical requirements, as well as the applicant’s CV. They can be submitted by e-mail: rdece.zore@gmail.com (with subject: Application 2013) or posted to: KUD MREŽA, Masarykova 24, 1000 Ljubljana, Slovenia The selection of participants will be final by the end of 2012. The selected proposals will be realised at our best – considering the available funds and equipment.


Prijavni rok: 10. september 2012

Submission deadline: September 10th 2012

Kontakt/Contact:
Rdeče Zore (s pripisom Application 2013)
KUD MREŽA, Masarykova 24, 1000 Ljubljana, Slovenija
or
rdece.zore@gmail.com (zadeva: Application 2013)

**************************************************************************
Javni poziv za prostovoljke/prostovoljce


Call for participation - volunteers

Feministični in queer festival Rdeče zore vabi prostovoljke in prostovoljce k sodelovanju pri pripravi in izvedbi 14. festivala, ki se bo odvijal v začetku marca 2012 na različnih lokacijah v AKC Metelkova mesto in na drugih ljubljanskih prizoriščih. 
Marking its 14th year, the international feminist and queer festival Red Dawns will take place at various venues of AKC Metelkova Mesto in the beginning of March 2013.

Če si želiš pridobiti izkušnje pri organizaciji festivala, aktivno sodelovati pri sestavi programa in promociji, se družiti z ustvarjalkami in ustvarjalci festivala ter se aktivno spoznati s feministično in queer tematiko, nas kontaktiraj na: rdece.zore@gmail.com (zadeva: Sodelovanje 2013) Vabljeni tudi študentke in študenti, ki bi pri nas radi opravili študijsko prakso.


If you wish to gain experience in organizing a festival, actively participate in the programme-making and promotion, interact with the festival participants and get a deeper insight into feminist and queer topics, write to: rdece.zore@gmail.com (with subject: Red Dawns Volunteers 2013). Students looking for traineeship are also welcome to join us.


Kontakt/Contact:
Rdeče Zore (s pripisom: Sodelovanje 2013 / 
with subject: Red Dawns Volunteers 2013)
KUD MREŽA, Masarykova 24, 1000 Ljubljana, Slovenija
or
rdece.zore@gmail.com (zadeva: Sodelovanje 2013)

**************************************************************************

Javni poziv za grafično podobo festivala v letu 2013


Call for proposals for the festival's 2013 graphic image

Feministični in queer festival Rdeče Zore se bo v začetku marca 2013 že štrirnajstič odvijal na različnih lokacijah v AKC Metelkova mesto in na drugih ljubljanskih prizoriščih.
Marking its 14th year, the international feminist and queer festival Red Dawns will take place at various venues of AKC Metelkova Mesto in the beginning of March 2013.

K sodelovanju pozivamo vse, še posebej neuveljavljene vizualne ustvarjalke/ce, ki bi se z veseljem poigrale/i z izzivom upodobitve festivala 2013 v grafični podobi. Grafična podoba naj obravnava spolne vloge in identitete, spol, družbeni spol ali seksualnost. Podoba za plakat, ki bo najbolje zaobjela pomen in vsebino festivala, bo izbrana kot motiv, ki bo kot grafični znak predstavljal 14. mednarodni feministični in queer festival Rdeče zore. Predloge lahko oddate na rdece.zore@gmail.com (zadeva: Motif for Red Dawns 2013)
Izvedba naj bo ali v vektorskem pdf-u ali v pojektnem dokumentu programa za grafično oblikovanje v plasteh (vsaka barva naj ima svoj layer, velikost A4-A3 format, 300 dpi). Motiv je lahko največ tribarven, a nujno izveden tudi samo v enobarvni verziji. Predlogu lahko po želji priložite še kratko razlago o pomenu oz.vsebini izbranega motiva. Vsak lahko predloži največ dva predloga. O izboru predlogov in sodelovanju na festivalu vas bomo obvestili do konca leta 2012. Zmagovalka/ec prejme gratis vstop v  nepozabno doživetje na vseh dogodkih naslednjega festivala.


Everyone is invited to participate in the festival, especially aspiring artists who find creating a new image for the Red Dawns 2013 a challenge. The graphic image should cover themes as sexual roles and identities, sex, gender or sexuality. The image for the poster that will present the meaning and contents of the festival at it's best, will be selected as a motif which will present the 14th international feminist and queer festival Red Dawns. Proposals for graphical signs can be sent to rdece.zore@gmail.com (subject: Motif for Red Dawns 2013). The rendition must be made in a vector form pdf or in a project file of a design software in layers (each color must have its own layer, size A4-A3, 300 dpi). The motif can have as much as three colors, but must be rendered in just one color as well. You can add a short description of the presented work if you like. One person can apply with two or less sugesstions. The selection will be final by the end of 2012. The winner gets a free entrance to an uforgettable experience at all events of the next festival.


http://www.rdecezore.org/?p=4805


Prijavni rok: 10. september 2012

Submission deadline: September 10th 2012

Kontakt za vprašanja in oddajo predlogov:
Contact for further questions or applications:
rdece.zore@gmail.com (zadeva/subject: Motif for Red Dawns 2013)