Prikaz objav z oznako Nič več brez nas žensk. Pokaži vse objave
Prikaz objav z oznako Nič več brez nas žensk. Pokaži vse objave

sreda, 6. marec 2013

Izjava Rdečih zor ob 4. vseslovenski ljudski vstaji - sobota, 9. marec 2013

Festivalska infotočka Rdečih zor v Galeriji Mizzart se bo v soboto, 9. marca, ob 14.00 spremenila v zbirno mesto za feministične, lezbične in ženske iniciative, ki se želijo skupaj udeležiti Četrte vseslovenske ljudske vstaje. Ob 14:30 se bomo preselile na dvorišče AKC Metelkova mesto, od koder se bomo odpravile na Kongresni trg. Tam se bomo ob 15:00 pridružile antikapitalističnemu bloku.

Izjava Rdečih zor ob 4. vstaji

Rdeče zore se pridružujemo 4. vstaji, pri čemer zavračamo seksistična gesla, ki smo jih opazile na vseh dosedanjih protestih. Zavračamo tudi trditve, da so zahteve po spolni enakosti v trenutnih razmerah »preveč partikularne«, saj smo prepričane, da bi morala biti odprava vseh oblik razlikovanja sestavni del mednarodnega boja proti kapitalističnemu izkoriščanju, ki je obenem boj za boljši svet.

Zagovarjamo feministično politiko: emancipacijo vseh, enakost za vse in solidarnosti med vsemi ljudi. Zagovarjamo feminizem, ki bo svoje univerzalne zahteve postavljal v imenu žensk, vse dokler ne bo odpravljena ekonomska neenakost, ki temelji prav na spolnem razlikovanju, še posebej na nevidnem in neplačanem delu žensk, kamor spada tudi skrb za druge: za otroke, bolne, starejše – in podplačane moške delavce.

Na preteklih vstajah smo se pridružile antikapitalističnemu bloku, ker je z željo in zahtevo po temeljnih ekonomskih spremembah še najbližji feministični politiki, pri čemer poudarjamo, da je ekonomski sistem in kulturo potrebno spreminjati sočasno. Dokler bomo sprejemali in zvesto obnavljali patriarhalno kulturo, si ne bomo mogli zamisliti boljšega sveta.

Zavračamo tudi nacionalistične težnje po omejevanju vstajniških zahtev na državljane in državljanke Republike Slovenije. Prvič zato, ker v tej državi živi in dela veliko ljudi, ki državljanstva zaradi institucionaliziranega rasizma ne morejo dobiti, ali pa jim je bilo, tako kot izbrisanim, prav zato odvzeto. Drugič zato, ker ekonomskih težav, s katerimi se soočamo, ne moremo rešiti na nacionalni ravni, saj izvirajo iz globalnega neoliberalnega gospostva, ki dopušča zgolj in samo prost pretok blaga. Ljudje po vsem svetu se upiramo varčevanju na ramenih najšibkejših, ker smo prepričani, da ima vsakdo pravico do prostega gibanja in zato, ker se ima vsakdo pravico ustaliti – tam, kjer sploh lahko živi človeka dostojno življenje.

Nenazadnje se upiramo poskusom poenotenja vstajniškega gibanja. Prepričane smo, da je zahteva po homogenizaciji nasilnejša in nevarnejša od posameznikov in skupin, ki jih precejšen del protestnikov, z mediji in oblastjo vred, skuša diskreditirati kot “nasilne” samo zato, ker vzklikajo: “Ograja mora pasti!”

Rdeče zore se bomo na 4. vstajo odpravile z Metelkove. Zbirališče je v Galeriji Mizzart, kamor ste ob 14:30 vabljene, vabljeni vsi, ki bi na vstajo želeli oditi v naši družbi.


V branje priporočamo:

Javno pismo Barbare Korun “Ni vse zlato, kar se sveti” (6. marec 2013)

Izjava Vstaniških socialnih delavk Ograja mora past? (Facebook, 20. 2. 2013).

Manifest skupine Nič brez nas!, naslovljen Nič več brez nas žensk! (30. 1. 2013)

Zbornik Feminizam – politika jednakosti za sve (uredila Jelena Petrović in Damir Arsenijević, izdala ProFemina, Beograd, 2011)


Zemljevid AKC Metelkova mesto

sreda, 6. februar 2013

Vabilo na 3. ljudsko vstajo - petek, 8. 2. ob 15.00 na Kongresnem trgu

3. vseslovenska ljudska vstaja
Petek, 8. februar 2013, ob 15.00 na Kongresnem trgu


Rdeče zore se pridružujemo vstaji, pri čemer jasno zavračamo nacionalistične težnje po omejevanju vstajniških zahtev zgolj na državljane in državljanke Republike Slovenije, pa tudi seksistična gesla, ki smo jih opazile še na vseh dosedanjih vstajah.

Odločno zavračamo tudi trditve, da so zahteve po spolni enakopravnosti v trenutnih razmerah »preveč partikularne«. Menimo nasprotno: da so zahteve po odpravi vseh oblik diskriminacije neizbežno vpete v mednarodni boj proti kapitalističnemu izkoriščanju ljudi, ki je obenem boj za pravičnejšo in bolj solidarno družbo.

Veseli nas, da se bodo vstaje udeležile tudi sestrske iniciative Lezbično-feministična univerza, Vstajniške socialne delavke in Nič več brez nas žensk!

Celoten antikapitalistični blok se dobi ob 15.00 pri sidru na Kongresnem trgu.

Se vidimo!
Naj nas opazijo tudi drugi!
Rdeče zore

P.s. Spodaj je naša predelava pesmi Hej brigade Mateja Bora (besedilo) in Franca Šturma (glasba).


Feministke hitite!

Feministke, hitite
razpodite, zatrite
šoviniste, seksiste s sveta.

Vse zavedne vstanite
in se skupaj borite
za enakost, svobodo ljudi.
(2x)

Hej Rdečke, hitite
razpodite, zatrite
zatiralce naših življenj!

Naj se glas naš razlega
saj povsod že odmeva:
Gotov si! Fertik si! Dost je blo!
(2x)

Kje so meje, pregrade
za številčne brigade?
Ne, za nas ni pregrad in ne mej!

Po trgovih oblačnih
in po mestih temačnih,
vse od zmage do zmage naprej!
(2x)

Iz Maribora do Kopra,
od Trbovelj do Ptuja,
naša masa prodre kot vihar!

Če imamo blokade,
lohk’ sistem ves propade,
množica, le pogumno naprej!
(2x)

Feministke, hitite
razpodite, zatrite
šoviniste, seksiste s sveta.

Vse zavedne vstanite
in se skupaj borite
za enakost, svobodo ljudi.
(2x)